Charakterystyka Gminy

Turystyczne Miasto i Gmina Pińczów zaprasza

Bogata historia, nie skażona cywilizacją przyroda i liczne atrakcje turystyczne - wszystko to daje możliwość wielu niezapomnianych przeżyć, dostępnych dla wypoczywających tu gości.

Pięknie położony Pińczów, nazywany wcześniej polskimi Atenami, a dziś - nie bez powodu - "perłą Ponidzia", zachował wiele cennych zabytków, wkomponowanych w krajobraz. Obiekty warte odwiedzenia, to m.in.: sanktuarium Matki Boskiej Mirowskiej, gotycki popauliński zespół klasztorny, pałac Wielopolskich, drukarnia ariańska czy synagoga, sięgająca początków XVI w., a także symbol miasta i regionu - kaplica Św. Anny i wiele innych.

Jednym z najciekawszych obiektów w okolicy Pińczowa jest kościół w Zagości, którego najstarsza część pochodzi z 1154 r. i była pierwszą komandorią joannicką (spadkobiercy templariuszy) w Polsce.

Historia tego regionu zapisała się także w wielu innych miejscach, co upamiętniają wzniesione tam świątynie. Na terenie gminy znajdują się niewielkie miejscowości, które odegrały wa~ną rolę w historii Polski, jak np. Grochowiska, gdzie odbyła się Jedna z ważniejszych, najkrwawsza bitwa powstania styczniowego (18.III.1863 r.)

Gmina położona jest na terenie parków krajobrazowych, a liczne rezerwaty przyrody, gdzie żyje fauna i flora ciepłolubna, jakiej próżno by szukać na innych obszarach Polski, łagodny i jeden z naj cieplejszych klimatów w Polsce sprawią, że wypoczynek na ziemi pińczowskiej stanie się Państwa niezapomnianym przeżyciem.

Przejażdżka zabytkową ciuchcią, przelot lotnią, weekend spędzony w siodle lub spływ kajakiem po Nidzie to tylko niektóre z wielu możliwości spędzenia wolnego czasu, poznania uroków naszego regionu.

Nad wodą, na lądzie czy w powietrzu Pińczów jest zawsze atrakcyjnym miejscem do wypoczynku.