Archiwum

Powrót do listy aktualności

Za nami Jubileuszowe Zaduszki Jazzowe w Pińczowie 04.11.2019

To było wyjątkowe spotkanie z najlepszymi artystami z polskiej i zagranicznej sceny jazzowej. Przez dwa dni, w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury, królowała muzyka improwizowana gromadząc fanów jazzu i sympatyków pińczowskiego Festiwalu z całej Polski. Każdy z 4 koncertów był odrębnym wydarzeniem pokazując muzykę jazzową w różnorodnym wydaniu a dzięki niepowtarzalnym wizualizacjom towarzyszącym muzyce płynącej ze sceny, wypełniał przesłanie Festiwalu – „Jazz. Zobacz i usłysz”.

W tym roku organizatorzy zafundowali publiczności festiwalowej prawdziwą ucztę. Koncertem otwierającym 15. Zaduszki Jazzowe był występ zespołu Szymon Ziółkowski Quintet, którego liderem jest pińczowianin Szymon Ziółkowski. Po raz kolejny scena festiwalowa otworzyła się przed młodymi muzykami, dając im szansę na granie u boku jazzowych sław. Gwiazdą pierwszego dnia była Karen Edwards - jedna z najciekawszych amerykańskich, swingujących, jazz-soulowych pianistek i wokalistek. Zdobywczyni Grammy Award for Jazz Performance. Jej niezwykle energetyczny koncert nagrodzony został przez publiczność owacjami na stojąco.

W niedzielę na scenie zaprezentowały dwa wyjątkowe zespoły: Piotr Wyleżoł Trio feat. Andy Middleton oraz MAP feat. Krzesimir Dębski. Ich koncerty były kwintesencją jazzu z całym pięknem improwizacyjnej wirtuozerii. Było wzruszająco, nostalgicznie, ale i z dawką dobrego humoru. Artyści wspominali także nieżyjących już, wybitnych muzyków jazzowych, dedykując im niektóre utwory. Była to prawdziwa uczta dla ucha nie jednego melomana.

Koncertom towarzyszyły niepowtarzalne wizualizacje graficzne przygotowane przez Dariusza Makaruka, który nie tak dawno zdobył pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie na największy pokaz videomappingu na świecie.

Muzyczna podróż w jaką w tym roku zabrał nas Artur Dutkiewicz – Dyrektor Artystyczny Festiwalu z udziałem zaproszonych artystów, pozostanie na długo w naszych wspomnieniach pisząc kolejne karty historii pińczowskiego Festiwalu. 15 lat Zaduszek Jazzowych to już 54 niepowtarzalne koncerty jakie odbyły się w Pińczowie, to czołowe nazwiska z polskiej i zagranicznej sceny jazzowej, to wiele wydarzeń towarzyszących: wystawy malarstwa, fotografii, plakatu; to nocne jam session i warsztaty dla młodych muzyków. Podsumowaniem 15-lecia Zaduszek była płyta „Usłysz” z utworami artystów z poprzednich edycji Festiwalu, którą otrzymał każdy kto wziął udział w tegorocznych Zaduszkach.  

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają organizację tego wyjątkowego i prestiżowego dla naszego miasta wydarzenia. Burmistrzowi Miasta i Gminy Pińczów – Włodzimierzowi Badurakowi, Dyrektorowi Artystycznemu Zaduszek – Arturowi Dutkiewiczowi, patronom honorowym i medialnym, partnerom organizacyjnym i sponsorom. Nade wszystko dziękujemy wspaniałej publiczności festiwalowej, która doceniając jazz współtworzy wyjątkową atmosferę zaduszkowego grania w Pińczowie. Do zobaczenia za rok.

Jubileuszowe Zaduszki Jazzowe w Pińczowie dofinansowane zostały w ramach projektu „Jazz. Usłysz i zobacz. XV Zaduszki Jazzowe w Pińczowie” ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2019 oraz ze środków Miasta i Gminy Pińczów.

 

foto 17 of 435

foto 38 of 260

foto 56 of 435

foto 61 of 435

foto 65 of 435

foto 82 of 435

foto 91 of 435

foto 114 of 435

foto 166 of 260

foto 293 of 435

foto 305 of 435

Źródło: PSCK