Archiwum

Powrót do listy aktualności

Święto Konstytucji 3 Maja w Pińczowie 04.05.2016

Wielu mieszkańców powiatu wzięło udział w obchodach święta Konstytucji 3 Maja.

Obchody rozpoczęto połączoną i uroczystą sesją obu samorządów – Powiatu Pińczowskiego i Gminy Pińczów. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych na salę teatralną PSCK rozpoczęła się część oficjalna. Przypomniano historię powstania Konstytucji, a następnie wręczono Honorowe Obywatelstwo naszego miasta pani Marii Broś, przedstawicielce Polonii węgierskiej w mieście Tata, które od wielu już lat współpracuje z Gminą Pińczów i z samorządem świętokrzyskim, co przypomniał biorący udział w obchodach marszałek Adam Jarubas.

Część oficjalną zakończył występ młodzieży szkolnej z Gimnazjum nr 2 w Pińczowie.

Uroczystą mszę świętą w tym dniu tradycyjnie odprawiono w kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Podczas nabożeństwa modlono się w intencji Ojczyzny, mieszkańców regionu i strażaków, którzy jutro obchodzą swoje święto.

Tuż po godzinie 11, przed farą uformował się pochód, który pod pomnik Konstytucji 3 Maja poprowadziła orkiestra Szkoły Muzycznej I Stopnia w Pińczowie. Po wciągnięciu flagi na maszt, odśpiewaniu hymnu narodowego i krótkich okolicznościowych przemówieniach przedstawiciele parlamentu, samorządów, służb mundurowych, kombatantów, szkół, związków zawodowych, partii politycznych i stowarzyszeń złożyli u stóp pomnika wieńce i wiązanki kwiatów.

Źródło: www.pinczow.com