Archiwum

Powrót do listy aktualności

Samolot przy zalewie będzie remontowany 30.03.2016

W czwartek 24 marca w Urzędzie Miejskim w Pińczowie odbyło się spotkanie w sprawie planowanego remontu samolotu TS-8 Bies, który ustawiony jest przy Zalewie. Obok Burmistrza Pińczowa Włodzimierza Baduraka uczestniczyli w nim przedstawiciele stowarzyszenia Ziemia Pińczowska, Kazimierz Pajchel, Michał Ryk oraz Tomasz Puchała, które jest głównym pomysłodawcą przedsięwzięcia, członkowie Aeroklubu Regionalnego w Pińczowie prezes Andrzej Włodarczyk i Michał Cholawa, właściciel firmy EKO-INŻ z Pińczowa Stanisław Misztal, przedstawicielka Rady Miejskiej Sylwia Puchała oraz Dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie Jerzy Znojek. Wszyscy byli zgodni co do tego, że samolot wpisał się na stałe w krajobraz Pińczowa i należy go odrestaurować. Wiąże się to jednak z bardzo wysokimi kosztami, ponieważ samolot wystawiony przez wiele lat na działanie warunków atmosferycznych jest w złym stanie technicznym.

Swoją pomoc zaoferował właściciel firmy „EKO-INŻ” Pan Stanisław Misztal. Jego przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją oraz transportem konstrukcji metalowych i posiada odpowiedni sprzęt i przeszkolonych pracowników, którzy mogą podjąć się remontu. Dzięki długoletniemu doświadczeniu możliwe będzie zdemontowanie maszyny z obecnego miejsca i przetransportowanie jej na teren zakładu EKO-INŻ w celu wyremontowania.

Stowarzyszenie Ziemia Pińczowska oraz Muzeum Regionalne wspólnie z osobami i instytucjami chętnymi włączyć się do pomocy zorganizują szeroką akcję informacyjną. Otworzone zostanie specjalne konto, na które będzie można wpłacać pieniądze na ten cel. Przygotowane zostaną cegiełki, ze sprzedaży których środki również zostaną przeznaczone na renowację. Rozprowadzone zostaną ulotki informacyjne, aby jak największa liczba osób dowiedziała się o akcji.

Prace związane z demontażem i przetransportowaniem maszyny na plac firmy „EKO-INŻ” zaplanowane są na koniec kwietnia. Do tego czasu pracownicy muszą zapoznać się z dokumentacją techniczną, aby przygotować plan remontu.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy.   

<img src="images/aktualnosci/old/news/8251459341597IMG_1924.jpg" border="0" alt="" />