Archiwum

Powrót do listy aktualności

Pińczów ma nowe miasto partnerskie 31.05.2016

W dniach od 27 do 29 maja 2016 roku Pińczów gościł oficjalną delegację z nowego miasta partnerskiego Caudry we Francji. Do naszego miasta przybyli: Mer miasta Pan Guy Bricout wraz z żoną Claude Bricout, Prezydent Komitetu Miast Partnerskich Jean-Baptiste Duez z żoną Anne-Sophie Mery-Duez Kierownikiem do Spraw Kultury oraz dwie członkinie Rady Miasta Marilyne Godin i Claudine Pluchard. Towarzyszyła im także Pani Beata Kozioł wraz z mężem Dominique Chmielewskim, która zapoczątkowała wspólne kontakty.  Uczestniczyli chętnie w wydarzeniach kulturalnych organizowanych na terenie naszego miasta. Wizyta zagranicznych gości rozpoczęła się piątkowym koncertem Haliny Kunickiej w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. Następnie po krótkim zwiedzaniu budynku PSCK przybyli goście wraz z Burmistrzem Włodzimierzem Badurakiem udali się na kolację do Chaty Boguckiej. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bogucicach opowiedziały o swojej działalności i pokazały wszystkie eksponaty, które umieszczone są w ich siedzibie. Delegaci z Francji zapoznali się z kulturą i tradycjami ludowymi. Spróbowali również tradycyjnych polskich przysmaków jak zupa szczawiowa, czy naleśniki z serem. Wieczór urozmaiciły swoimi przyśpiewkami członkinie koła gospodyń przy akompaniamencie akordeonisty.

Podczas kolejnych dni nasi goście zwiedzali i poznawali Pińczów. Byli m.in. w Gimnazjum Nr 2 i w Zespole Szkół, gdzie dyrektorzy pokazali im sale lekcyjne oraz opowiedzieli o funkcjonowaniu szkół. Dowiedzieli się jak działa system szkolnictwa w Polsce oraz zobaczyli jak są wyposażone nasze placówki.

Kolejnymi punktami wizyty była firma Natur Vit Pana Marka Płachty, Ogród na Rozstajach, a także Stadnina Koni w Michałowie.

Podczas odbywającego się w niedzielę festynu z okazji Dnia Dziecka organizowanego przez Urząd Miejski nasi delegaci mieli okazję poznać aktywne sposoby spędzania wolnego czasu w Pińczowie jakimi są pływanie po zalewie oraz loty motolotnią. Stowarzyszenie Kon Tiki i Aeroklub Regionalny zadbały o wysoki poziom wrażeń i udostępniły swoje atrakcje.

Najważniejszą częścią wizyty naszych przyjaciół z Francji była jednak sobotnia konferencja w Muzeum Regionalnym, podczas której najpierw zaprezentowały się krótko w formie filmu miasta Caudry i Pińczów, a następnie włodarze obu miast podpisali dokument o współpracy partnerskiej. Porozumienie to ma na celu wymianę doświadczeń obu samorządów w zakresie kultury, sportu i oświaty, a także niewątpliwie przyczyni się do zacieśniania kontaktów pomiędzy mieszkańcami naszych miast. W tym niezwykle ważnym wydarzeniu uczestniczyli także Radni Rady Miejskiej, prezesi spółek, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. Konferencję uświetnił występ młodzieży ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Pińczowie oraz laureata wielu nagród, w tym także międzynarodowych - Jana Cieplucha. 

<img src="images/aktualnosci/old/news/911464699523DSC_5293.JPG" border="0" alt="" />

<img src="images/aktualnosci/old/news/3561464699673DSC_5437.JPG" border="0" alt="" />

<img src="images/aktualnosci/old/news/5151464699781DSC_5395.JPG" border="0" alt="" />

<img src="images/aktualnosci/old/news/881464699808DSC_5298.JPG" border="0" alt="" />