Archiwum

Powrót do listy aktualności

Oddali cześć ofiarom 14.04.2016

W środę na obchody 76. rocznicy zbrodni katyńskiej i 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej mieszkańców Pińczowa zaprosili przewodniczący Rady Miejskiej oraz burmistrz Miasta i Gminy.

W Sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej modlono się w intencji ofiar. Mszę odprawiał ojciec Rafał Rudziński. W tym roku przypada 1050. rocznica chrztu Polski, ale również 76. rocznica zbrodni katyńskiej - powiedział na wstępie – będziemy się modlili w intencji tych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny. Zginęli od strzału w tył głowy z ręki sowietów. O tej okrutnej zbrodni na inteligencji polskiej długo milczano. Starano się ją wymazać z historii. Modlimy się również za tych, którzy 10 lat temu udali się do Katynia, aby oddać im cześć, i zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. To głównie poprzez ich śmierć, cały świat dowiedział się o długo skrywanej zbrodni sprzed 76 lat.

Po mszy świętej modlono się jeszcze za poległych w Kaplicy Katyńskiej, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Następnie wszyscy udali się na cmentarz. Tu przy Mogile Katyńskiej zapalono znicze i złożono kwiaty.

W obchodach udział wzięli przedstawiciele obu samorządów - gminy i powiatu, policji, Rodzin Katyńskich, Towarzystwa Przyjaciół Ponidzia, młodzież ze Stowarzyszenia Strzeleckiego ?Strzelec? w Pińczowie, młodzież LO im. Hugona Kołłątaja i mieszkańcy miasta.

Źródło: www.pinczow.com