Archiwum

Powrót do listy aktualności

46. Łowy z Sokołami 08.11.2019

Wczoraj w Pińczowie otwarte zostały 46. Międzynarodowe Łowy z Sokołami organizowane przez Klub Sokolników Polskiego Związku Łowieckiego „Gniazdo Sokolników”. Klub został założony w 1972 roku jako specjalistyczna sekcja Polskiego Związku Łowieckiego podlegająca Zarządowi Głównemu.

Priorytetowymi zadaniami Gniazda jest kultywowanie tradycji i sztuki sokolnictwa oraz działalność na rzecz ochrony ptaków drapieżnych. Obecnie do Gniazda należy około 150 osób z całego kraju. Oprócz polowania z ptakami łowczymi członkowie prowadzą również: hodowlę i rehabilitację ptaków drapieżnych, reintrodukcje sokołów wędrownych, ochronę biologiczną obiektów i upraw a także pokazy układania ptaków oraz lekcje edukacyjne. Dorocznymi spotkaniami sokolników są: wiosenne - Walne Zebrania Gniazda oraz jesienne - Konkursy Latawcowe i Ogólnopolskie Łowy z Sokołami. W łowach i polowaniach wykorzystywane są orły, sokoły i jastrzębie, pomagają również psy myśliwskie głównie wyżły.

Już od 13 lat klub organizuje wydarzenie na Ziemi Świętokrzyskiej, a po raz trzeci w Pińczowie. Tegoroczne łowy zgromadziły 90 sokolników z orłami(15), sokołami (35), jastrzębiami (40). Przyjechali sokolnicy z terenu całej Polski, z Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii. Wydarzenie potrwa 3 dni. Bardzo ważna jest także pomoc Kół Łowieckich działających w okolicy: Koło Łowieckie „Łoś” w Busku Zdroju, Koło Łowieckie „Szarak” w Stopnicy, Koło Łowieckie „Diana” w Kazimierzy oraz Ośrodek Hodowli Zwierząt Polskiego Związku Łowieckiego w Bogucicach.

Członkowie klubu dziękują za serdeczne powitanie i gościnę w Pińczowie.

 

łowy 1

łowy 2

łowy 3

łowy 4

łowy 5

łowy 6

łowy 7

łowy 8

łowy 9

łowy 10