Archiwum

Powrót do listy aktualności

40 lat minęło… jubileusz artysty Andrzeja Kozery 15.12.2007

Artysta „bez kokieterii”, z czułością utrwalający otaczający go świat przemycając do obrazów romantyczną nutkę i melancholijną zadumę, artysta o wyjątkowej wrażliwości i wszechstronności – Andrzej Kozera obchodził dziś swoje 40-lecie działalności twórczej.

Andrzej Kozera urodził się 20 maja 1951 roku. „Malarz z Pińczowa”, rzeźbiarz, pieśniarz, poeta, laureat wielu nagród za działalność artystyczną, nieoceniony organizator i uczestnik życia kulturalnego Pińczowa. Od jego pierwszej wystawy indywidualnej (1967 rok) minęło w tym roku 40 lat. Przez ten czas wziął udział w blisko 60 ogólnopolskich plenerach malarskich i rzeźbiarskich, a na swoim koncie ma ponad 60 wystaw zbiorowych i 25 indywidualnych. Artysta zakochany w Ponidziu.

Andrzej Kozera wypracował swój własny styl, jego prace charakteryzują się wyjątkowym opanowaniem warsztatu malarskiego, charakterystycznym, właściwym sobie kolorytem. „Można by rzec, że malarstwo Andrzeja Kozery ma coś z zamyślenia, marzenia, poezji (…) Kiedy oglądamy obrazy Andrzeja doznajemy wrażenia obcowania z czymś absolutnie pewnym, solidnym, niezachwianym.” – napisała w jednej z recenzji Małgorzata Marszalik-Znojek.

Benefis, który dziś odbył się w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury, artysta rozpoczął piosenką zadedykowaną żonie i trzem córkom. Na jubileusz artysty licznie przybyli przyjaciele, znajomi, samorządowcy, Pińczowianie i przedstawiciele środowisk twórczych z całego kraju. Gratulując wspaniałego dorobku ostatnich 40 lat, wszyscy życzyli kolejnej równie „płodnej” twórczo czterdziestki.  Artysta z wielkim wzruszeniem podziękował wszystkim za miłe słowa, życzenia oraz za obecność w tym niezwykle ważnym dla niego dniu.Jubileusz artysty uświetniły występy: legendarnych „Pińczowskich Dinozaurów” (z którymi Andrzej Kozera był przed laty wokalnie związany) oraz buskiego zespołu „Słoneczne Trampy”. Ciekawe anegdoty z życia artysty przywoływał poeta i przyjaciel jubilata - Adam Ochwanowski, który poprowadził dzisiejszy benefis.  Jubileuszowi towarzyszył wernisaż twórczości Andrzeja Kozery. Artysta składał również podpisy i dedykacje na katalogu, który w 40-lecie twórczości wydało malarzowi Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury.

<img src="images/aktualnosci/old/news/6801197752086ak3.jpg" border="0" alt="" />

<img src="images/aktualnosci/old/news/2041197752036ak1.jpg" border="0" alt="" />

<img src="images/aktualnosci/old/news/1101197752066ak2.jpg" border="0" alt="" />