Archiwum

Powrót do listy aktualności

Zmarł ks. kanonik Józef Zdradzisz – dziekan Dekanatu Pińczowskiego 24.02.2008

W piątek nad ranem w szpitalu na Czerwonej Górze w Kielcach zmarł ksiądz kanonik Józef Zdradzisz, dziekan Dekanatu Pińczowskiego i proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Jana Ewangelisty i Apostoła. Odszedł wielki duchowny, nieoceniony społecznik i człowiek obdarzony niesamowitą charyzmą.

 Od rana przed pińczowskim świątyniami gromadzili się wierni. Wieść ta pogrążyła w smutku całe miasto i powiat. Ksiądz kanonik Józef Zdradzisz był bowiem kapłanem i człowiekiem wyjątkowym, którego dokonania dla środowiska trudne są do przecenienia.  Przez 13 lat swej posługi w charakterze proboszcza i dziekana zdołał zintegrować wszystkie środowiska zawodowe i grupy społeczne. Otwarty, nowatorski i pełen pomysłów, wprowadził do życia duchowego, społecznego i kulturalnego miasta wiele nietuzinkowych przedsięwzięć. Był kapelanem policji, straży pożarnej a także osadzonych w Zakładzie Karnym, który bardzo często odwiedzał. Niepełnosprawne dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego uhonorowały go tytułem „Anioła Roku”. Stworzył słynny i renomowany Chór Joannis Cantores i był inicjatorem sprowadzenia na stałe do Pińczowa cyklicznego międzynarodowego festiwalu, czyli Spotkań Chóralnych z Pieśnią Maryjną „Ad Gloriam Dei”.  Przywrócił obyczaj nowenny i procesji do Kaplicy Świętej Anny – patronki miasta.

W ciągu kilkunastu lat sprowadził do pińczowskiej świątyni relikwie wielu świętych,  w tym Brata Alberta Chmielowskiego, Wincentego Kadłubka czy  Karoliny Kózkówny. Patronował i błogosławił biegaczom maratończykom towarzyszącym na przykład sprowadzaniu symboli naszej wiary z Bazyliki  Mniejszej w Wiślicy do Pińczowa. Za Jego sprawą, po raz pierwszy w dziejach, mury Zakładu Karnego przekroczyła kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej – nawiedzająca parafie dekanatu pińczowskiego. Był orędownikiem dialogu i pojednania ludzi wszystkich wyznań.  Szczególną troską duszpasterską otaczał ludzi pracy a zwłaszcza górników wydobywających ponidziańskie złoto czyli kamień – wapienny i gipsowy. W czterech kopalniach ustawił i poświęcił figury patronki górników Świętej Barbary.

Jego ogromnemu zaangażowaniu Pińczów zawdzięcza odrestaurowanie wnętrz zabytkowej świątyni w tym ołtarza w stylu regencji, który stał pierwowzorem dla ołtarza głównego w Bazylice Jasnogórskiej w Częstochowie. Podejmował w Pińczowie władze klasztoru Paulinów Jasnogórskich i był zawsze i wszędzie blisko wiernych, na Ponidziu i w wielu krajach świata. Uczestniczył w międzynarodowym kongresie kapelanów więziennictwa w Meksyku, modlił się z górnikami kopalni złota z prowincji Ontario w Kanadzie  ale także celebrował nabożeństwo w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie. W czerwcu 2005 roku  prowadził wielką uroczystość nadania honorowego obywatelstwa  miasta Pińczowa dla kardynała Białorusi - Kazimierza Świątka. W miniona sobotę uczestniczył w  uroczystościach żałobnych zmarłego w Młodzawach byłego burmistrza Pińczowa Andrzeja Handlarskiego.**
Eksportacja zwłok ks. Kanonika Józefa Zdradzisza do Pińczowa odbędzie się w poniedziałek 25 lutego o godzinie 17.00. We wtorek 26 lutego o godzinie 11.00 w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Ewangelisty i Apostoła rozpocznie się nabożeństwo żałobne w intencji duszy zmarłego kapłana. Ksiądz kanonik Józef Zdradzisz pochowany zostanie na cmentarzu parafialnym przy ulicy Grodziskowej w Pińczowie.

**
Ks. kanonik Józef Zdradzisz miał 60 lat. Urodził się w 1948 roku w Obiechowie w gminie Słupia w powiecie jędrzejowskim. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1971 roku a proboszczem pińczowskiej parafii mianowany został w 1995 roku.

Źródło: Irena, Michał Imosa, "Echo Dnia", 23 II 2008