Archiwum

Powrót do listy aktualności

Wielka gala w Pińczowie. 18.05.2009

Nawet pożar budynku w Zakrzowie nie zakłócił Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka. Grubo ponad setka osób w różny sposób została w niedzielę w Pińczowie uhonorowana za zasługi dla najogólniej mówiąc pożarnictwa.

 

Trudna do wymienienia liczba polityków wszystkich szczebli i ugrupowań, setki strażaków zawodowych i druhów ochotników oraz mnóstwo zaproszonych gości uczestniczyło w niedzielnych Wojewódzkich Obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się w Pińczowie.Galę rozpoczęła uroczysta msza święta, celebrowana przez księży kapelanów straży pożarnych.

Pożar w Zakrzowie nie zakłócił programu obchodów

Niecodziennie spotykaną ironią losu była akcja gaśnicza, do której przystąpić musieli strażacy w tym najważniejszym dniu w dziejach pińczowskiego pożarnictwa. Tuż przed rozpoczęciem mszy świętej - oficer dyżurny powiatowego stanowiska koordynacji ratownictwa aspirant Andrzej Wilczura odebrał meldunek o pożarze zabudowań gospodarczych w Zakrzowie.Jadący już na uroczystość zakrzowscy ochotnicy zawrócili swój wóz, w okamgnieniu zrzucili galowe mundury i mówiąc kolokwialnie "chwycili czerwonego kura za łeb”. Dostali wsparcie innej z jednostek OSP oraz zastępu dyżurującej non - stop Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej i po godzinnej akcji gaśniczej wszyscy byli już na placu przed nowoczesnym gmachem.

W czasie nabożeństwa poświecono krzyże, które trafią do pomieszczeń nowego gmachu a ksieżom kapelanom komendant powiatowy brygadier Władysław Wegrzynowicz podarował obraz świętego Floriana. Na zakończenie orkiestra zagrała hymn strażaków "Błekitne rozwińmy sztandary” i rozpoczęła się część oficjalna.Medale, odznaczenia, dyplomy i awanse


Grubo ponad setka osób w różny sposób została w niedzielę w Pińczowie uhonorowana za zasługi dla najogólniej mówiąc pożarnictwa. Wśród odznaczonych znaleźli się i wojewoda Bozentyna Pałka - Koruba i marszałek województwa Adam Jarubas. Miłym faktem było także odznaczenie naszego redakcyjnego kolegi - Aleksandra Piekarskiego

- Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa, który wręczył mu dh Mirosław Pawlak - prezes strażaków ochotników. Kilkudziesięciu strażaków zawodowych otrzymało awanse na wyższe stopnie ale odznaczono i wielu druhów ochotników. Były także dyplomy uznania i inne formy podziękowań za wspieranie bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców regionu.

List od prezydenta , przemówienia, zwiedzanie i święcenie

Poseł Przemysław Gosiewski odczytał list - przesłanie od Prezydenta RP i była okazja do wystąpień polityków w tym europosła i przyjaciela wszystkich strażaków Czesława Siekierskiego. Na placu zabroniono kolportowania materiałów wyborczych, wiec sztabowcy wkładali ulotki za wycieraczki aut zaparkowanych w promieniu co najmniej kilometra do nowej remizy. Kosztowała ona ona 6,5 miliona i spełnia wymogi nowoczesnego ratownictwa pod każdym względem.

Cały obiekt oraz nowo ustawiony przed gmachem posąg Świętego Floriana poświecili z wysokości kilkunastu metrów z podnośnika mechanicznego kapelani : ksiądz Marek Mrugała i ksiądz kanonik Jan Staworzyński

Defilada i piknik

Z placu przy ulicy Przemysłowej przez cały Pińczów, w ślad za orkiestrami dętymi ruszyła defilada, którą poprowadził druh Jerzy Woźniak - komendant kijskiej OSP. Strażacy przedefilowali aż do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie dla wszystkich przygotowano piknik z niezliczoną ilością atrakcji. Były koncerty, pokazy ratownictwa, występy i poczęstunek. VIP- ów zaproszono na uroczysty obiad w lokalu Alfa w Gackach.

Źródło: MIO, Echo Dnia, 18 maj 2009

Pokaz ratownictwa drogowego zgromadził tłumy widzów na obiektach MOSiR

 

 

<img src="images/aktualnosci/old/news/7791242651530s5.jpg" border="0" alt="" />