Archiwum

Powrót do listy aktualności

Uroczystości z okazji 218 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 04.05.2009

Ojczyźnie i strażakom dedykowano niedzielne obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Pińczowie i taką intencję miało najważniejsze wydarzenie obchodów czyli uroczyste nabożeństwo w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Ewangelisty i Apostoła. Celebrował je ksiądz kanonik Jan Staworzyński, dziekan dekanatu pińczowskiego i kapelan straży pożarnej, policji i służb penitencjarnych.

Liturgię poprzedziła uroczysta sesja połączonych Rad : Powiatowej i Miejskiej, która odbyła się w sali widowiskowej Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Głównym akcentem tej gali było odznaczenie pińczowskiego przedsiębiorcy Jana Łaty, przyznanym przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego - Złotym Krzyżem Zasługi, czego w imieniu prezydenta dokonał szef Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, były wicepremier Przemysław Gosiewski. Radni i liczni zaproszeni goście wysłuchali referatu okolicznościowego i obejrzeli program artystyczny przygotowany przez młodzież z Gimnazjum nr 1 imienia Powstańców Styczniowych.

Po liturgii manifestanci, w tym kilkadziesiąt pocztów sztandarowych w ślad za młodzieżową orkiestra dętą Szkoły Muzycznej I stopnia pod batuta profesora Tadeusza Bartosa przedefilowali na Plac Konstytucji 3 Maja - miejsce kulminacyjne obchodów.

Przy dźwiękach Hymnu Narodowego na maszt przy ratuszu wciągnięto biało - czerwoną flagę i przemówili włodarze miasta i powiatu : burmistrz Włodzimierz Badurak i starosta Andrzej Kozera. Pełne patriotycznych wątków wystąpienia oscylowały wokół pojęcia "Ojczyzna” jako wielki ogólnonarodowy i lokalny obowiązek. Po przemówieniach delegacje władz, Samoobrony RP, instytucji, stowarzyszeń, organizacji składały wiązanki kwiatów na cokole Pomnika Konstytucji 3 Maja - dłuta Antoniego Piekoszewskiego - protoplasty rodu wielkich pińczowskich artystów rzeźbiarzy.

Z Placu Konstytucji 3 Maja orkiestra poprowadziła zastępy strażaków do Miejskiego Ośrodka Sportu Rekreacji, gdzie przygotowano wielki piknik dla druhów : zawodowców i ochotników, wszak była to wigilia ich patrona Świętego Floriana. Zebrani wokół placu pińczowianie spoglądali w niebo czy aby nie nadlatuje helikopter "błękitny”, należący jednej z komercyjnych stacji telewizyjnych, który miał w niedzielę uwieczniać gród nad Nida i pokazywać go z lotu ptaka, całemu krajowi.

Źródło: MIO, Echo Dnia, 3 maja 2009

<img src="images/aktualnosci/old/news/28112414255073maj.jpg" border="0" alt="" />

<img src="images/aktualnosci/old/news/67612414255263maj2.jpg" border="0" alt="" />

<img src="images/aktualnosci/old/news/27712414255413maj3.jpg" border="0" alt="" />

<img src="images/aktualnosci/old/news/72612414255953maj4.jpg" border="0" alt="" />

<img src="images/aktualnosci/old/news/22912414255633maj5.jpg" border="0" alt="" />