Archiwum

Powrót do listy aktualności

Uroczystości w Koperni za nami 13.06.2017

760 lat temu książę krakowski Bolesław Wstydliwy z udziałem swojej matki Grzymisławy i żony Kingi wydali na koperniańskich błoniach przywilej lokacyjny miasta Krakowa. Z tej okazji już po raz drugi we wsi Kopernia odbyły się uroczystości upamiętniające to historyczne wydarzenie. Obchody odbyły się w sobotę 10 czerwca. Na błoniach obok wsi powstało jedno wielkie średniowieczne miasto. Można było podziwiać osadę rycerską, kuźnię średniowieczną, mennicę książęcą, pokazy życia obozowego i walki toczone według reguł stosowanych na obecnie rozgrywanych turniejach w oparciu o zasady turniejów średniowiecznych.

Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu Orszaku Książęcego oraz konwoju wojów pieszych i konnych, który przywitali Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak i sołtys Koperni Czesław Cierlik. Następnie przypomniano historię lokacji Krakowa w Koperni w 1257 roku, a książę Bolesław Wstydliwy odczytał akt lokacyjny Krakowa.

Burmistrz powitał wszystkich przybyłych gości oraz podkreślił, że Pińczów czuje się z „miastem królewskim” mocno związany. Pińczów i Kraków od wieków łączyły postacie historyczne ważne również dla dziejów Polski. Możemy wymienić m.in. biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego, który podniósł Pińczów do rangi miasta i wybudował w nim wspaniały zamek; wielokrotnego rektora Uniwersytetu Krakowskiego Stanisława Stalek pochodzącego z Pińczowa; znanego włoskiego architekta i rzeźbiarza Santi Gucciego; biskupa płockiego, potem krakowskiego Piotra Myszkowskiego, właściciela Pińczowa. W 1551 roku w Pińczowie założono pierwsze gimnazjum pod patronatem Akademii Krakowskiej. Od 10 lat miasto i gmina Pińczów bierze udział w Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie. Prezentujemy tam nasz dorobek kulturalny, kuchnię i sztukę ludową, a zespoły folklorystyczne zabawiają publiczność.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miasta Krakowa – Zastępca Prezydenta Pani Katarzyna Król i Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Sławomir Pietrzyk, a także dyrektor Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej Józef Spiszak.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się namioty poszczególnych grup rekonstrukcyjnych: Bractwo Rycerskie Zamku Będzin, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Signum Polonicum, które prezentowały pokazy szermierki, walki na miecze, chętni mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku i władaniu mieczem, czy szablą. Muzeum Regionalne w Pińczowie przygotowało stanowisko, gdzie każdy mógł wybić własną monetę – grosz pińczowski.

Nie zabrakło również swojskich przekąsek, czy nalewek przygotowanych przez licznie przybyłe koła gospodyń wiejskich. Swoje stoiska przygotowały:

- KGW KOPERNIA

- KGW Imielno – GRUDZYNIANKI

- KGW KGW SKAŁCZANKI

- KGW CHRABKOWSKO – SZARBKOWSKIE

- KGW SKOWRONIANKI

- KGW NIEPROWICE (gmina Złota)

- Stoisko GMINA MICHAŁÓW

- Stoisko NOWY KORCZYN Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej

- KGW KOZUBÓW

- Stoisko NATUR-VIT

- Stoisko GMINA DZIAŁOSZYCE

Przygotowano pokazy tańca średniowiecznego, a na scenie swój blok artystyczny zaprezentowały dzieci i młodzież z Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Na zakończenie wszyscy przybyli mogli się pobawić przy rytmach disco polo.

Sponsorami wydarzenia byli:

- PSB MRÓWKA

- PSB Polskie Składy Budowlane

- Słoneczny Zdrój

- VITANA

- NATUR-VIT

- Jerzy Janiga – Piaskownia Szczypiec

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali:

- Telewizja Świętokrzyska

- TVP 3 Kielce

- RADIO KIELCE

- ECHO DNIA

- Tygodnik Ponidzia

- Pińczów Servis Internetowy

Lokacja 1

Lokacja 2

Lokacja 3

Lokacja 4

Lokacja 5

Lokacja 6

Lokacja 7

Lokacja 8

Lokacja 9

Lokacja 10

Lokacja 11