760 lat temu książę krakowski Bolesław Wstydliwy z udziałem swojej matki Grzymisławy i żony Kingi wydali na koperniańskich błoniach przywilej lokacyjny miasta Krakowa. Z tej okazji już po raz drugi we wsi Kopernia odbyły się uroczystości upamiętniające to historyczne wydarzenie. Obchody odbyły się w sobotę 10 czerwca. Na błoniach obok wsi powstało jedno wielkie średniowieczne miasto. Można było podziwiać osadę rycerską, kuźnię średniowieczną, mennicę książęcą, pokazy życia obozowego i walki toczone według reguł stosowanych na obecnie rozgrywanych turniejach w oparciu o zasady turniejów średniowiecznych.
Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu Orszaku Książęcego oraz konwoju wojów pieszych i konnych, który przywitali Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak i sołtys Koperni Czesław Cierlik. Następnie przypomniano historię lokacji Krakowa w Koperni w 1257 roku, a książę Bolesław Wstydliwy odczytał akt lokacyjny Krakowa.
Burmistrz powitał wszystkich przybyłych gości oraz podkreślił, że Pińczów czuje się z „miastem królewskim” mocno związany. Pińczów i Kraków od wieków łączyły postacie historyczne ważne również dla dziejów Polski. Możemy wymienić m.in. biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego, który podniósł Pińczów do rangi miasta i wybudował w nim wspaniały zamek; wielokrotnego rektora Uniwersytetu Krakowskiego Stanisława Stalek pochodzącego z Pińczowa; znanego włoskiego architekta i rzeźbiarza Santi Gucciego; biskupa płockiego, potem krakowskiego Piotra Myszkowskiego, właściciela Pińczowa. W 1551 roku w Pińczowie założono pierwsze gimnazjum pod patronatem Akademii Krakowskiej. Od 10 lat miasto i gmina Pińczów bierze udział w Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie. Prezentujemy tam nasz dorobek kulturalny, kuchnię i sztukę ludową, a zespoły folklorystyczne zabawiają publiczność.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miasta Krakowa – Zastępca Prezydenta Pani Katarzyna Król i Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Sławomir Pietrzyk, a także dyrektor Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej Józef Spiszak.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się namioty poszczególnych grup rekonstrukcyjnych: Bractwo Rycerskie Zamku Będzin, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Signum Polonicum, które prezentowały pokazy szermierki, walki na miecze, chętni mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku i władaniu mieczem, czy szablą. Muzeum Regionalne w Pińczowie przygotowało stanowisko, gdzie każdy mógł wybić własną monetę – grosz pińczowski.
Nie zabrakło również swojskich przekąsek, czy nalewek przygotowanych przez licznie przybyłe koła gospodyń wiejskich. Swoje stoiska przygotowały:
- KGW KOPERNIA
- KGW Imielno – GRUDZYNIANKI
- KGW KGW SKAŁCZANKI
- KGW CHRABKOWSKO – SZARBKOWSKIE
- KGW SKOWRONIANKI
- KGW NIEPROWICE (gmina Złota)
- Stoisko GMINA MICHAŁÓW
- Stoisko NOWY KORCZYN Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej
- KGW KOZUBÓW
- Stoisko NATUR-VIT
- Stoisko GMINA DZIAŁOSZYCE
Przygotowano pokazy tańca średniowiecznego, a na scenie swój blok artystyczny zaprezentowały dzieci i młodzież z Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Na zakończenie wszyscy przybyli mogli się pobawić przy rytmach disco polo.
Sponsorami wydarzenia byli:
- PSB MRÓWKA
- PSB Polskie Składy Budowlane
- Słoneczny Zdrój
- VITANA
- NATUR-VIT
- Jerzy Janiga – Piaskownia Szczypiec
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali:
- Telewizja Świętokrzyska
- TVP 3 Kielce
- RADIO KIELCE
- ECHO DNIA
- Tygodnik Ponidzia
- Pińczów Servis Internetowy
Urząd Miejski w Pińczowie
28-400 Pińczów
Ulica 3 Maja 10
Tel. 41 23 45 100
Fax 41 23 45 101
Mail: sekretariat@pinczow.com.pl