Archiwum

Powrót do listy aktualności

Spotkanie eko-rolników 21.03.2012

Wczoraj 20 marca 2012r, w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury odbyło się spotkanie z ekorolnikami.

Jakość i bezpieczeństwo żywności oraz metody, którymi jest wytwarzana, to jeden z ważniejszych kierunków rozwoju rolnictwa i przemysłu spożywczego w Unii Europejskiej.
Żywność ekologiczna, to żywność wyprodukowana w gospodarstwach o pewnej specyfice naturalnej produkcji i przetwórniach podlegających certyfikacji na zgodność z zasadami rolnictwa i przetwórstwa ekologicznego.
W Polsce szczegółowe warunki w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz znakowania produktów rolnych i środków spożywczych reguluje Ustawa z dn. 20 kwietnia 2004 roku o rolnictwie ekologicznym.
Wytwarzanie żywności w czystym, nieskażonym środowisku może być przyszłością polskiego rolnictwa. Jak rozpoznać produkcję ekologiczną, dlaczego jest ona szansą dla naszego kraju,  gdzie szukać pomocy i szereg zasad zwiazanych z z produkcją i przetwórstwem żywności ekologicznej przybliżono rolnikom z powiatów: pińczowskiego, buskiego, jędrzejowskiego i kazimierskiego.


Spotkanie przygotowała największa ogólnopolska Jednostka Certyfikująca Ekogwarancja PTRE, a prowadzili je panowie: Stefan Zasada, Grzegorz Nowak i Cezary Jarski.
W spotkaniu udział wzięli także Burmistrz MIasta i Gminy Pinczów Włodzimierz Badurak oraz wicestarosta Marek Omasta.