Archiwum

Powrót do listy aktualności

Spacer z torebką i łopatką 02.06.2009

Psie odchody są plagą wielu miast. Problem ten dotyczy także Pińczowa. Strażnicy miejscy dotychczas stosowali pouczenia dla właścicieli psów, by ci sprzątali po swoich pupilach. Pouczenia są przyjmowane, ale gdy Straż Miejska zniknie z pola widzenia sytuacja wraca do starego „porządku”, a dokładniej nieporządku. W maju Urząd Miejski zakupił zestawy papierowych torebek z łopatkami, które Straż Miejska będzie rozdawać bezpłatnie mieszkańcom. Może to zmobilizuje właścicieli piesków do dbania o czystość?

<img src="images/aktualnosci/old/news/551243943995pies.jpg" border="0" alt="" />


Urząd Miejski wielokrotnie zwracał się z prośbą o poszanowanie zasad utrzymania zwierząt domowych na terenach miejskich. Podstawowe obowiązki właścicieli psów określa uchwała Rady Miasta w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Pińczów. W skrócie obejmuje ona:
 - utrzymywanie psa w sposób ograniczający zagrożenie dla pozostałych mieszkańców (obowiązek wyprowadzania psa na smyczy, zakaz doprowadzania psa do stanu agresywności),
- obowiązek niezwłocznego usuwania nieczystości po psie,
- szczepienie psa przeciw wściekliźnie oraz opłacanie podatku.

„Często zdarza się, że właściciel czworonoga wypuszcza go z domu i potem nie zwraca uwagi na to, gdzie on się załatwia. Efektem są psie kupy na chodnikach, czy na placach zabaw. Obowiązek właścicieli psów nakazujący sprzątanie po swoich pupilach jest notorycznie lekceważony.” – mówi Marcin Kozłowski – komendant Straży Miejskiej – Co w takiej sytuacji można zrobić? „W maju zakupiliśmy komplety torebek papierowych na psie odchody i będziemy je za darmo rozdawać mieszkańcom. Właściciele psów mogą odebrać je w siedzibie Straży Miejskiej w Urzędzie Miejskim. Jeśli pomysł się przyjmie, zakupimy więcej takich torebek.”

Na terenie miasta Pińczowa i Osiedla Gacki zgłoszonych jest 167 psów. Roczna stawka podatku za posiadanie psów na terenie Gminy Pińczów wynosi 36 zł.