Archiwum

Powrót do listy aktualności

Skrzydlaci na start 21.01.2009

Rakieta kosmiczna wystartuje z boiska przy Zespole Szkół na pińczowskim osiedlu Grodzisko. Będą też inne lotnicze atrakcje.

Mnóstwo atrakcji i emocji czeka na uczestników i widzów I Turnieju "Skrzydlaci na start”, organizowanego w najbliższą sobotę, 24 stycznia przez Aeroklub Regionalny w Pińczowie.

Impreza odbędzie się na boisku oraz w sali gimnastycznej Gimnazjum numer 1 - w ramach projektu "Równać szanse”, który otrzymał dotacje Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Dla młodzieży

Projekt ukierunkowany jest głównie na wyrównywanie szans edukacyjnych, rozwój zainteresowań i pobudzenie do aktywnego współdziałania młodzieży i dzieci. Zakłada popularyzację sportów lotniczych poprzez zajęcia z modelarstwa lotniczego oraz organizację imprezy plenerowej na bazie zajęć modelarni. Udział w projekcie umożliwia równy dostęp do sportów lotniczych, a ze względu na specyfikę samego projektu tworzy zwartą, wzajemnie sobie pomagającą grupę, mającą do dyspozycji specjalistów, którzy wykształcą u nich nowe umiejętności. Prjekt skierowany jest do młodzieży w wieku 13-19 lat.

Modele, balon i rakieta

W sobotę około godziny 16.30 rozpocznie się pokaz modeli sterowanych drogą radiową, pokaz startu balonów na ogrzane powietrze i rakiety. Później ekipy reprezentujące szkoły podstawowe i gimnazja z gminy Pińczów rozpoczną rywalizację w sali gimnastycznej w rzutkach i rzutach piłka do... wiaderka.
.
Rzutki, to małe modele samolotów wykonane przez uczniów ze wszystkich szkół - każda szkoła otrzymała po trzy modele takich samolocików do sklejania. Drużyny rywalizujące w rzutkach liczą po 3 zawodników - dwóch startuje w konkurencji na czas lotu, mierzonego w sekundach, jeden - w rzutach na odległość, mierzoną w metrach. Na zwycięską drużynę czeka puchar burmistrza Pińczowa. Będzie także specjalny puchar za lot indywidualny. Po lotach rzutek uczniowie rzucać będą piłkami do wiadra - z odległości 6 metrów. Ta konkurencja także będzie punktowana w klasyfikacji drużynowej.

Skrzydełko czeka

- Turniej ma na celu rozbudzenie zainteresowań i rozwijanie pasji modelarskich dzieci i młodzieży. Zajęcia z tym związane proponuje Modelarnia Skrzydełko, działająca w budynku Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Można tam także poznawać teorię i historię lotnictwa w Pińczowie oraz regionie. Zajęcia w modelarni są bodźcem do poznawania tajników fizyki, aerodynamiki, meteorologi. Z kolei w pracowni komputerowej na symulatorze lotów można poznawać i praktycznie ćwiczyć loty na różnych typach modeli. Od marca instruktorzy modelarni i dzieci, które już będą brały udział w projekcie, poprowadzą również zajęcia w szkołach podstawowych na terenie gminy Pińczów, na których zaprezentują własne modele samolotów i balonów.

Będzie to zachęta dla uczniów z tych szkół do zaangażowania się w kwietniowe i czerwcowe zawody modeli balonów na ogrzane powietrze. Na zakończenie projektu przeprowadzone zostaną zawody i ciekawy pokaz w ramach pikniku modelarskiego. Uczestnicy projektu będą mogli nie tylko poznawać tajniki lotnictwa, ale będą mieli też możliwość samodzielnego organizowania i wdrażania własnych pomysłów w swoim otoczeniu - mówi Iwona Senderowska, koordynator projektu.
Źródło: Irena Imosa, "Echo Dnia", 21 I 2009