Archiwum

Powrót do listy aktualności

Poznajemy gminę ze "Spacerownikiem" 25.03.2009

Staraniem Urzędu Miejskiego ukazało się nowe wydawnictwo promocyjne „Spacerownik Gminny Ilustrowany”. 60-stronicowa książeczka napisana w formie przewodnika oprowadza czytelnika po 42 sołectwach znajdujących się w strukturze administracyjnej Gminy Pińczów.

„Spacerownik napisany został zarówno dla osób lubiących się przechadzać jak też dla nie mających upodobania do tej rozrywki. Umieszczono w nim najróżniejsze wiadomości o wszystkich miejscowościach naszej gminy, głównie z dziedziny historii, bo tych nazbierało się szczególnie dużo. (…) Spacerownik przypomina z przyjemnością, że mamy gminną wprawdzie, ale barwną historię, która od najdawniejszych czasów dzieje się w scenerii naturalnego piękna doliny Nidy.”- napisał w słowie wstępnym autor Spacerownika Andrzej Dziubiński.

W przewodniku opisane są ciekawe miejsca i historie, o których nawet wielu mieszkańców poszczególnych miejscowości nie wie. Mało kto zna historię kobiecego widma ukazującego się między Szczypcem a Włochami, którą ma być podobno hrabina Tysson; nie każdy wie, że Krzyżanowice były kiedyś miastem a znajdująca się przy krzyżanowickim kościele plebania tętniła życiem towarzyskim goszcząc margrabiów Wielopolskich, profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ciekawe są również opisane w Spacerowniku związki sławnych osób z miejscowościami z Gminy Pińczów: komendanta Józefa Piłsudskiego ze Skowronnem, pamiętnikarza Jana Chryzostoma Paska ze Skrzypiowem, pierwszej w Polsce pisarki utrzymującej się z pióra Klementyny z Tańskich Hoffmanowej z Młodzawami.

Poza informacjami o sołectwach umieszczono również w Spacerowniku wykaz gospodarstw agroturystycznych mieszących się na terenie Gminy Pińczów. Całość ilustrowana jest zdjęciami - w tym wiele ujęć z lotu ptaka poszczególnych miejscowości, których autorką jest Alicja Mazurek.

Zachęcamy do lektury