Archiwum

Powrót do listy aktualności

Młodzież ze smykałką do latania 26.01.2009

Reprezentacje 11 szkół z terenu Gminy Pińczów wystartowały w I Turnieju „Skrzydlaci na start” i „wylatały” puchary i ciekawe nagrody. Impreza ukierunkowana była na promocję modelarstwa lotniczego, jako alternatywnego hobby i zainteresowanie młodzieży tą formą spędzania wolnego czasu. Jak się okazało, młodzież nie tylko świetnie radzi sobie z wykonywaniem modelarskich modeli, ale i potrafi samodzielnie oblatywać i regulować swoje modele „rzutków”. Lotnicza zabawa zaangażowała nauczycieli, uczniów szkół, a nawet przedszkolaki; bo modelarstwo to dziedzina sportu dla każdego.

Turniej odbył się w minioną sobotę (24 stycznia) a jego organizatorami byli Aeroklub Regionalny w Pińczowie i UKS Trójka. Imprezę rozpoczął pokaz balonów na ogrzane powietrze (wykonanych przez uczestników modelarni „Skrzydełko”), pokaz modelu szybowca sterowanego RC; w niebo wzleciały również dwie rakiety modelarskie z napędem silnikowym. Po krótkiej prezentacji odbyła się półgodzinna sesja treningowa oblatywania „rzutek” w sali gimnastycznej a po niej właściwe konkurencje zawodów.

Jako pierwsza rozegrana została konkurencja lotu na odległość; modele lądowały nawet na 17 metrze. Kolejną była konkurencja lotu na czas. I tutaj zawodnicy osiągali całkiem niezłe, jak na pierwszy raz, wyniki - w granicach 7 sekund. Ostatnią konkurencją, przygotowaną przez UKS Trójka były, na poprawienie sprawności i celności, rzuty piłką do wiadra.
W klasyfikacji generalnej po 3 konkurencjach zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 2 w Pińczowie, przed Gimnazjum nr 1 w Pińczowie i Szkołą Podstawową w Zagości. Organizatorzy nagrodzili również zawodników z najlepszymi wynikami w konkurencji lotów na czas: I miejsce - Mateusz Milewski (SP w Gackach), II miejsce - Sebastian Wojtaś (Gimnazjum nr 1), III miejsce - Daniel Ziomek (SP nr 2 w Pińczowie). Wszystkie szkoły otrzymały puchary i dyplomy za udział w Turnieju oraz słodkie niespodzianki a zwycięzcy dodatkowo nagrody rzeczowe (m.in. MP3, pendrivy, smyczki, art. szkolne).

„Turniej „Skrzydlaci na start” był już kolejną imprezą modelarską adresowaną do najmłodszych mieszkańców Gminy Pińczów. Pierwszą był ubiegłoroczny balonowy dzień dziecka, podczas którego szkoły przygotowywały piękne, oryginalnie zdobione balony na ogrzane powietrze.” – mówi Michał Malesza, prezes Aeroklubu Regionalnego w Pińczowie – „Mimo, że dla większości uczestników zawodów była to pierwsza styczność z modelarstwem lotniczym okazuje się, że dzieciaki mają wyjątkową smykałkę do tego typu prac. Mamy nadzieję, że na bazie zabawy z modelarstwem można nie tylko rozwijać lotnicze pasje, ale i osiągać sportowe wyniki”.

Na zakończenie Turnieju członkowie Aeroklubu zaprezentowali na sali paralotnię lotniczą i zachęcali do udziału w projekcie „Skrzydlaci”, który prowadzony jest w ramach Programu Równać Szanse ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Chętnych zapraszamy do modelarni lotniczej działającej w PSCK w Pińczowie (wtorki, piątki).

Aeroklub Regionalny składa serdeczne podziękowanie dyrektorowi SP Nr 2 Andrzejowi Cepakowi, burmistrzowi Miasta i Gminy Pińczów oraz Pińczowskiemu Samorządowemu Centrum Kultury za pomoc organizacyjną w przeprowadzeniu turnieju.

Model „rzutki”, z którymi uczniowie wystartowali w zawodach to szkolny model szybowca F1N „Free II” opracowania i konstrukcji Mariusza Wrony.
Więcej zdjęć w fotogalerii Echa Dnia http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/tngallery?Site=ED&Dato=20090125&Category=GALERIA11&ArtNo=167842232&Ref=PH