Archiwum

Powrót do listy aktualności

Maturzyści walczyli o indeksy AGH 20.02.2008

Kilkuset maturzystów rywalizowało w pińczowskim liceum o wstęp do krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Zmagali się z chemią, geografią, fizyką i matematyką. Aż 222 tegorocznych maturzystów przystąpiło w Pińczowie do rywalizacji w olimpiadzie O Diamentowy Indeks Akademii Górniczo-Hutniczej.

Podczas minionego weekendu w pińczowskim Liceum Ogólnokształcącym imienia Hugona Kołłątaja testy egzaminacyjne z wybranych przedmiotów pisali uczniowie z województw świętokrzyskiego, podkarpackiego i części województwa mazowieckiego. W Pińczowie olimpiadę przeprowadzono z chemii, geografii, fizyki i matematyki.

MATEMATYKA W CZOŁÓWCE

Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza od wielu lat współpracuje z pińczowskim liceum. Duża liczba absolwentów tej szkoły wybiera studia właśnie w Krakowie.
W sobotę i niedzielę nad przebiegiem egzaminów czuwała komisja, którą tworzyli: profesor Janusz Wolny i doktor Lucjan Pytlik z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej, doktor Grzegorz Goncarzewicz z Wydziału Matematyki Stosowanej oraz pińczowscy nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.
Największą popularnością cieszyła się matematyka, którą zdawało aż 127 maturzystów. Kolejnych 40 wybrało fizykę, a 36 chemię. Najmniejsze zainteresowanie było geografią, która zdawało 19 maturzystów.

Testy należało wypełnić tak, aby uzyskać minimum 70 punktów, co było progiem kwalifikacji do trzeciego, ostatniego etapu olimpiady. Właśnie w trzecim etapie premią będą indeksy Akademii Górniczo-Hutniczej. Ostatnia odsłona olimpiady będzie miała miejsce w murach krakowskiej uczelni. Laureaci zostaną przyjęci w poczet studentów Akademii bez procedur rekrutacyjnych.

WYRÓŻNIENIE DLA PIŃCZOWA

- Na podstawie przebiegu olimpiady oraz wyjątkowo licznego udziału młodzieży można sądzić, że powraca zainteresowanie przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi i - co równie cieszy - podejmowanie studiów technicznych. Wybór naszego liceum, to duże wyróżnienie dla szkoły ze strony władz tak renomowanej i cenionej uczelni - powiedział nam Eugeniusz Bogacz, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia Hugona Kołłątaja w Pińczowie.
Oprócz Pińczowa, podobne edycje II etapu olimpiady O Diamentowe Indeksy Akademii Górniczo-Hutniczej przeprowadzono w Krakowie, Suwałkach, Bolesławcu, Rudzie Śląskiej, Pile i Przemyślu.

Źródło: Irena Imosa, "Echo Dnia"