Archiwum

Powrót do listy aktualności

Księdza Twardowskiego spojrzenie na świat 26.03.2009

Słowami wiersza ks. Jana Twardowskiego „Nic nie wiedzieć”, które pięknie wydeklamowała Amelia Pawlikowska rozpoczął się dziś w Gimnazjum Nr 2 w Pińczowie II etap eliminacji rejonowych konkursu recytatorskiego „Ks. Jan Twardowski i jego spojrzenie na świat”. W konkursie wzięło udział 24 uczestników z terenu 3 powiatów: pińczowskiego, buskiego i kazimierskiego.

Konkurs zorganizowany został przez Kuratorium Oświaty w Kielcach, Referat Katechetyczny w Kielcach i Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, a jego celem jest propagowanie poezji ks. Twardowskiego, rozwijanie umiejętności recytatorskich i zainteresowanie uczniów poezją.

Recytacje konkursowe oceniała komisja w składzie: dyrektor Gimnazjum Nr 2 Sławomir Spaczyński, wizytator Kuratorium Witold Cira, dyrektor PSCK Paweł Wawrecki oraz polonistka z Michałowa Elżbieta Biała. Honorowym członkiem komisji był dziekan dekanatu pińczowskiego ks Jan Staworzyński, który przysłuchiwał się recytacjom wszystkich uczestników.

Młodzież zaprezentowała utwory ks. Twardowskiego recytując wiersze po jednym utworze przez siebie wybranym. Jury oceniało trafność interpretacji i wyboru wiersza. Jak podkreślił przewodniczący komisji konkursowej Sławomir Spaczyński poziom był bardzo wysoki i wyrównany.

Wyniki (wg ilości uzyskanych punktów):
I miejsce – Justyna Odon (Kazimierza Wielka) i Marta Zientara (Pińczów)
II miejsce – Katarzyna Sobieraj (Kazimierza Wielka)
III miejsce – Maciej Kmita (Pińczów), Paulina Bomba (Cieszkowy), Agata Cichecka (Jarosławice).Nagrodzone osoby wezmą udział w wojewódzkim finale konkursu, który odbędzie się 1 czerwca w Kielcach.