Archiwum

Powrót do listy aktualności

Jubileuszowe Spotkania Chóralne 18.05.2009

Chór Salezjańskiej Szkoły Ogólnokształcącej w Lutomiersku, pod dyrekcją księdza doktora Kazimierza Dąbrowskiego zdobył Grand Prix 10. Międzynarodowych Spotkań Chóralnych "Ad Gloriam Dei".

 

W tym roku Pińczów gościł 5 chórów: Viborg Kammerkor z Viborgu (Dania), Egressy Kamarakorus z Tata (Węgry), Benedictus ze słowackiego Rużomberku, Chór Męski Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia z Lutomierska i Chór Towarzystwa Przyjaciół Bielin.W przesłuchaniach konkursowych, które odbywały się w kościele p.w. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, każdy z chórów wykonywał od 4 do 5 pieśni sakralnych. Po prezentacjach konkursowych chóry wystąpiły również w parku miejskim.


 
Pierwsze trzy miejsca zajęły chóry z zagranicy: ze Słowacji, Danii i Węgier. Jury przyznało też wyróżnienie dla Chóru Towarzystwa Przyjaciół Bielin. Pracom komisji konkursowej przewodniczył prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr - Roman Grucza.

 Na zakończenie uroczystości wręczenia nagród zabrzmiało Gaude Mater Polonia. Pieśń wykonali wszyscy biorący udział w przeglądzie artyści, pod dyrekcją profesora Janusza Króla, z Uniwerystetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.