Archiwum

Powrót do listy aktualności

Budowa ośrodka rehabilitacyjnego na finiszu 22.01.2009

Dobra wiadomość - w skazanym na ruinę budynku szkoły w Skoworonnie Dolnym powstanie nowoczesny ośrodek rehabilitacyjny. Dobiegają końca prace remontowe w budynku dawnej Szkoły Podstawowej w Skowronnie Dolnym, przekazanym dla potrzeb Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci Młodzieży Niepełnosprawnej Świetlik w Pińczowie.

Na piętrze są już mieszkania socjalne, a cały parter zamieni się w nowoczesną placówkę rehabilitacyjną, z ośrodkiem wychowania przedszkolnego dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową, czy upośledzeniem umysłowym.

KROK PO KROKU

Taki obiekt powstał dzięki wielkiej determinacji licznego grona ludzi wspierających ideę oraz pomocy wielu instytucji. Władze gminy Pińczów użyczyły parter szkoły Świetlikowi, wyremontowały pokrycie dachowe i adaptowały pomieszczenia na pierwszym piętrze na mieszkania socjalne, których w gminie bardzo potrzeba. Za pieniądze przekazane z Fundacji Wspomagania Wsi wymieniono stolarkę okienną i drzwiową.

W 2008 roku - w myśl umowy zawartej z Urzędem Marszałkowskim i dzięki dotacjom - przystąpiono do remontu wnętrz dla potrzeb przedszkola i sali rehabilitacyjnej. Wkrótce pozytywną akceptację uzyskał wniosek o dotację z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych w wysokości 134 tysięcy złotych.

POMIESZCZENIA JUŻ CZEKAJĄ

Remont wiązał się z przebudową sal, założeniem instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej i ogrzewania. Tak, aby mogło tu funkcjonować nie tylko przedszkole dla dzieci niepełnosprawnych i sale rehabilitacyjne dla innych osób niepełnosprawnych, ale także kuchnia, jadalnia, szatnia dla dzieci i pomieszczenia zaplecza.

W grudniu 2008 roku dokonano odbioru prac. Dla potrzeb aktywnej rehabilitacji dzieci i młodzieży w jednym z pomieszczeń zamontowano wannę do hydromasażu, na pierwszych małych podopiecznych czekają już pokoje logopedy i psychologa. W końcu roku uruchomiono ekologiczną kotłownię opalaną na biomasę i centralne ogrzewanie w całym budynku. Koszt wykonania kotłowni wyniósł 44.530 złotych, ale miało w tym swój udział także Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które dysponuje lokalami socjalnymi na piętrze. Świetlik dołożył 22.265 złotych.

- Pod koniec 2008 roku otrzymaliśmy od firmy Saint-Gobain Construction Produts Polska w Szarkowie biurka i szafy do pokojów logopedy i psychologa. Firma zapowiedziała jeszcze dalszą pomoc w postaci sprzętu komputerowego i telewizora do jednej z sal. Oprócz firm pojawili się też indywidualni darczyńcy. W pierwszych dniach stycznia do Skowronna trafił wózek inwalidzki, który przekazała prosząca o anonimowość mieszkanka Buska - mówi Agnieszka Kucybała, prezes Świetlika.

W salach Świetlika dobiegają końca prace malarskie. W planach jest jeszcze budowa podjazdu dla wózków inwalidzkich i uporządkowanie placu przed budynkiem. Wkrótce obiekt zacznie tętnić życiem. - Każdy, nawet najmniejszy dar pomoże nam w prowadzeniu przedszkola. Wielkim naszym sukcesem jest otrzymanie statusu organizacji pożytku publicznego, co pomoże nam w przyszłości pozyskiwać darowizny w postaci odpisu 1 procenta podatków - dodają Agnieszka Kucybała, Agnieszka Strączek, społeczny dyrektor placówki i grono kilkudziesięciu osób ze stowarzyszenia.

Źródło: Irena Imosa, Echo Dnia, 22 I 2009