Archiwum

Powrót do listy aktualności

4 czerwca, 20 lat temu 04.06.2009

Rok 2009 to rok 20-stej rocznicy upadku komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej. Data 4 czerwca 1989 wyznacza pierwsze wolne wybory w Polsce, początek politycznej i społecznej przemiany w tej części Europy. Jak następowały te zmiany i jaki miały wpływ na odbudowę samorządu terytorialnego?  Jak wyglądało życie codzienne z wielkimi zmianami historycznymi w tle? Nad tymi kwestiami zastanawiać się będą uczestnicy akademi rocznicowej "20 lat minęło", która odbędzie się 9 czerwca (wtorek) o godzinie 18:00 w Pińczowie.

Gościem spotkania będzie prof. Stanisław Żak – senator I i II kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskego i Unii Demokratycznej (1989 – 1993), który przedstawi m.in. tło historyczne przemian i działalność konspiracyjną w regionie świętokrzyskim. Z kolei Teatr Ciut Frapujący przypomni życie w PRL-u z "wężykiem w tle", czyli skecze z kabaretu Dudek, które mieliśmy okazję oglądać podczas ubiegłorocznej premiery. W programie akademii znajdą się również pieśni Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Magdy Paradziej oraz wystawa bibuły i prasy „Solidarnościowej” oraz osobliwości z epoki.

Akademia odbędzie się w Muzeum Regionalnym w Pińczowie. Organizatorami spotkania są: Muzeum Regionalne i Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury.